Založ si blog

Kto šetrí má za tri už neplatí!

Kto by nepoznal povedačku o troch grošoch, z ktorých jeden mal dať syn na trovy, druhý bolo treba vrátiť rodičom a tretí si mal šetriť na budúce časy. V dnešnej spoločnosti vyžiť z tretiny príjmu môže málokto. Častým javom je, že ide do spotreby všetko alebo takmer všetko, dokonca rodičia sponzorujú svojich potomkov, pokiaľ majú z čoho. Kupovať len za vlastné v realite znamená, odriekať si mnohé celé desaťročia. Ešte nedávno NBS informovala o neobyčajnom raste úspor obyvateľstva, dnes prijíma opatrenia na redukciu zadlžovania a o úsporách radšej mlčí. Faktom je, že významným ťahúňom ekonomiky je domáca spotreba a to je zdravý úkaz, ktorému šetrenie zväzuje nohy aj ruky. Úvery, pôžičky a hypotéky sú ponúkané v reklame od vidíš do nevidíš, také sú trendy. Porovnávať hospodárenie štátu s rodinou je pritiahnuté za vlasy, no je holým faktom, že aj štáty si požičiavajú a svoje dlhy splácajú často novými úvermi, čo už je riskantné.
V časoch budovania socializmu otázka štátneho dlhu nebola témou pre verejnosť. Svoje vedeli ľudia v Štátnej plánovacej komisii a na Ministerstve financií, no masové médiá deficit štátneho rozpočtu a výšku dlhu obchádzali. Dostupnejšie boli informácie o obchodnej bilancii lebo platilo, že importovať sme mohli iba toľko, koľko sme dokázali do zahraničia predať a získať valuty. Na domácom trhu bol stále nedostatok lepšieho tovaru, automobilmi počnúc a detským oblečením končiac. Slovák nemá šťastie, vravia pesimisti. Nikdy SR nemala, ani dnes nemá na export dary od Boha, v podobe prírodného bohatstva. Vždy sa musel Slovák na export narobiť. Pri všetkej skromnosti žitia, sme sa však hrdili tým, že bývalá ČSSR hospodársky pomáhala viac ako 60-tim rozvojovým krajinám po celom svete.
Na konci 70-tych rokov Rumunsko vyplatilo zahraničné dlhy do posledného USD. Z národohospodárskeho hľadiska výborné rozhodnutie, čo sa však stalo? Do očí bijúca chudoba a nedostatok všetkého sprevádzal život občanov Rumunska aj v turisticky atraktívnych miestach. Mám osobnú skúsenosť zo strediska Efória. Mizerná strava pripravovaná z čínskych konzerv, hrozná hygiena, neporiadok a špina na každom kroku. Medzi činžiakmi sa pásli kozy, na balkónoch boli chované sliepky a zajace. Obchody s potravinami poloprázdne. K dostaniu bol iba ocot, múka, soľ, chlieb a jeden druh nekvalitnej pálenky, ktorú sme používali na „dezinfekciu“. V blízkosti pláže parkovali Dácie v ktorých prespávali rodiny s deťmi. O desať rokov neskôr Rumuni kruto zúčtovali s vtedajším neohrozeným vládcom N. C. a jeho manželkou. Pomstili sa dávkami z AK 47.
Prečo vlastne štáty hospodária deficitne? Lebo je kontraproduktívne byť pápežskejší ako pápež. V globalizovanom svete tvrdia muziku finančné kruhy a určujú pravidlá pre tých, ktorí sa im musia podriadiť ak nechcú politicky zlyhať a ekonomicky skrachovať. Aktuálne je v procese schvaľovanie štátneho rozpočtu SR na 2018 – 2020 roky. To je dobrá príležitosť na prezentovanie sa kdejakých quasi analytikov, ekonómov, treťosektorových prostitútok, aby svoje úvahy a prognózy vydávali za div nie písmo sväté. Oligarcha kritizujúci oligarchov (tých druhých) a celebritný multiotecko, ktorý by svoje deti nevedel ani vymenovať, s predstieranou obavou hovorí, že vláda zadlžuje naše deti, ba aj našich vnukov. Iní mudrlanti už roky horujú za zníženie daní a odvodov, lebo len to vraj skutočne pomôže zvýšiť reálne príjmy občanov. O niekoľko minút neskôr sa dožadujú dobudovania infraštruktúry, dofinancovania školstva, zdravotníctva, zvýšenia dôchodkov, len nepovedia ako to korešponduje so zníženými daňami a odvodmi!
Deficit verejných financií ide v budúcom roku pod 1% HDP po prvý krát od vzniku SR a to je parameter, ktorý nám vo svete financií potvrdzuje dobrý kredit. Celkový dlh klesne pod 50% HDP. Vyrovnaný rozpočet budeme mať v roku 2020 a možno už v roku 2019. Opozícia však žiada zvýšiť tempo konsolidácie, nepodporí povolenie dlhovej brzdy a to preto, že im ide o volebný výsledok v roku 2020. Inými slovami, ak prinúti opozícia vládu viac šetriť, ľahšie sa jej bude šíriť dezilúzia, nespokojnosť s nádejou, že ak ony neštandardné strany a hnutia ponúknu otráveným voličom jednoduché riešenia, ich šanca úmerne tomu porastie. Čím horšie je vnímaná realita na Slovensku, tým budú lepšie šance pre opozíciu. Skritizujme sociálne balíčky, kritizujme všetko čo sa na Slovensku hýbe – taká je metóda tzv. neštandardných politikov. Niektorí poslanci sa tým, že sú neštandardní politici z neštandardnej strany či hnutia dokonca chvália.
Najsilnejšia ekonomika v EÚ Nemecká vstala z trosiek vojnou zničenej krajiny, nebyť pomoci a pôžičiek bola by dnes prinajlepšom na priemernej úrovni. Dlh Nemecka dnes prevyšuje 80% HDP a nikto to nedramatizuje. Dlh Poľska presiahol 1 bilión PLN, čo predstavuje 53% HDP, no evidujú Poliaci aj dlh skrytý a ten je 175% HDP. Dobre investovaný dlh sa zmení aj na Slovensku na zisk. Všetci to vedia ibaže nechápu, prečo by to mala dosiahnuť táto nenávidená vláda?

Utekajme! Už idú (ministri za OĽANO)!

22.11.2017

Je vymaľované, tieňová vláda zostavená z odborníkov za OĽANO je na svete. Majú sledovať počínanie skutočnej vlády a okrem im adekvátnej kritike navrhovať riešenia, ktoré naozaj pomôžu. viac »

Recepty pre Smer sú jednoduché, no bude to niektorých bolieť

07.11.2017

Naša TOP politická strana, hoci vnútorne konsolidovaná, vedená najschopnejším politikom na Slovensku, s rozvinutou členskou základňou a štruktúrou v obciach, okresoch i krajoch v sobotných viac »

Verejnoprávnosť RTVS „Z blata do kaluže“

06.11.2017

Vládna koalícia sa pred časom vyjadrila, že musí dôjsť k zmene na pozícii Generálneho riaditeľa RTVS, lebo rozhlasové, no najmä televízne spravodajstvo nemá už nič spoločné s verejnoprávnosťou. viac »

pôda, pozemky, pozemok, vlastníci

Náhradní užívatelia pozemkov majú poslednú možnosť udržať si ich

15.12.2017 16:26

Ministerstvo pôdohospodárstva upozorňuje vlastníkov, ktorým boli pridelené pozemky do náhradného užívania, na termín 28. február 2018.

párky, spišské, mäsiarstvo

Tauris má podozrenie, že test Spišských párkov mohol byť zmanipulovaný

15.12.2017 16:05

Výrobca mäsových produktov Tauris Group má vážne podozrenie, že test Spišských párkov mohol byť zmanipulovaný alebo nepresný.

EÚ, európska únia, oko, mihalnice, európa, vlajka, zástava

Európanom zlacnejú autá, Japoncom syry

15.12.2017 16:00

To, čo sa nepodarilo s USA, dotiahol Brusel do úspešného konca s Tokiom. Európska únia a Japonsko úspešne dokončili vzájomné rokovania.

autisti, centrum pre autistov

Novomestské centrum pre autistov založili dve ženy

15.12.2017 15:00

Gabriela Kopuncová z lásky k synovi Eduardovi (21) spravila niečo jedinečné. Založila v Novom Meste nad Váhom centrum pre dospelých autistov.

skuseny47

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 9366x
Priemerná čítanosť článkov: 937x

Autor blogu

Kategórie